Na exekúcie v čase korony môžu doplatiť hlavne deti, tvrdí strana SPOLU a navrhuje riešenie | SPOLU — občianska demokracia

Na exekúcie v čase korony môžu doplatiť hlavne deti, tvrdí strana SPOLU a navrhuje riešenie

Exekútori berú ako prvé počítače. V čase pandémie a núdzového stavu môžu na to najviac doplatiť deti, ktoré tak zostanú bez prístupu k online vzdelávaniu. SPOLU preto vyzýva vládu a parlament na úpravu exekučného zákona.

Podľa analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) sa v prvej vlne koronakrízy a lock-downu nezapojilo do online vzdelávania približne 180-tisíc detí. “Exekúciami sú vo veľkej miere ohrozené aj rodiny zo sociálne slabších pomerov. V žiadnom prípade nemôžeme dopustiť, aby sme trestali za to deti. Je povinnosťou štátu zabezpečiť rovnaký prístup ku vzdelávániu pre všetky deti bez ohľadu na to, z akých rodinných pomerov pochádzajú” upozorňuje predseda strany SPOLU Juraj Hipš.

“Záväzky zostávajú aj počas núdzového stavu splatné. Často ide o otcov a matky, živiteľov rodín, ktorí čelia exekúciám. Dopady na tieto rodiny sú ťažké a preto je potrebné, aby škody neboli väčšieho rozsahu ako je potrebné,” približuje situáciu Pavel Nechala, odborník na právo a spravodlivosť strany SPOLU.

Podľa platných zákonov môže exekútor siahnuť na akúkoľvek hnuteľnú vec, ktorá je vo vlastníctve dlžníka. Výnimkou sú veci, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie hmotných potrieb a na plnenie pracovných úloh. Notebooky, počítače a tablety však do tejto kategórie nespadajú. “Zákon presne vymenováva, ktoré veci sú z exekúcie vylúčené, ide napr. o bežné súčasti odevov, bielizeň, obuv, nevyhnutné vybavenie domácnosti, hotové peniaze do sumy 165 eur,” hovorí Nechala.

V praxi exekútori siahajú po zhodnotiteľnom hnuteľnom majetku a počítač či notebook je z tohto pohľadu ich prvá voľba, narozdiel napr. od mikrovlnky, ktorá nemá takú vysokú hodnotu. “Jeho predajnosť je lepšia a hodnota vyššia. Dopad to má však na deti žijúce v domácnosti, ktoré sa pri dištančnom vzdelávaní bez počítačového vybavenia nezaobídu,” dopĺňa predseda strany SPOLU Hipš.

SPOLU preto navrhuje rozšíriť výpočet vecí vylúčených z exekúcie o počítače vrátane prenosných počítačov. “V prípade, že deti potrebujú počítač na svoje vzdelávanie, tak by nemalo dochádzať k ich zabaveniu. Vyzývame vládu a parlament, aby urýchlene prijali novelu exekučného zákona. Potrebujeme zabrániť rozširovaniu už tak hrozivého počtu detí bez ústavou garantovaného práva na vzdelávanie počas koronakrízy,” dodáva na záver Hipš.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.