V OKOLÍ BRATISLAVY

9. - 11. 8. trávila Mobilná poslanecká kancelária v okolí hlavného mesta.

Miloslavov

Vo štvrtok sme sa v poobedných hodinách vybrali do obce Miloslavov niekoľko minút od Bratislavy. V tejto obci nás privítal starosta spolu s takmer kompletnou úderkou obecného zastupitelstva. V Miloslavove táto partia funguje už druhé volebné obdobie a aj napriek rôznym ťažkostiam vedú obec skutočne ukážkovo. Tento fakt nás teší o to viac, že sa celá skupina okolo súčasného starostu rozhodla kandidovať za SPOLU.

Spoločným problémom pre mnoho miest a obcí najmä na západnom Slovensku je fakt, že veľa občanov, ktorí v nich žijú, tam nemá prihlásený trvalý pobyt. Tieto “satelity” tak nedostávajú peniaze z podielových daní na všetkých obyvateľov.

Vieme, že prehlásenie trvalého pobytu je spojené s veľkou byrokraciou, na druhú stranu občan bez trvalého pobytu v danej obci by od nej nemal požadovať výhody spojené s bývaním, keď k jej správnemu fungovaniu sám neprispieva. Jozef Mihál sa rozhodol v tejto situácii pomôcť a už na najbližšej schôdzi NR SR podáme návrh, ktorý túto situáciu pomôže vyriešiť.

OZ TRIBLAVINA

V piatok sme sa stretli so zástupcami OZ Triblavina, ktoré sa venuje boju proti obrovským, nezmyselným developerským projektom v obciach v okolí Bratislavy a v tejto súvislosti riešeniu dopravnej infraštruktúry.

Počas takmer dvojhodinového rozhovoru sme sa dozvedeli aký obsiahlý a náročný problém to je a kam až siahajú rôzne mocenské mafie. Na druhej strane sme si vypočuli aj to, aké náročné je pre odvážnych a obetavých ľudí vysporiadávať sa s masívnou antikampaňou a častokrát aj šikanou nielen zo strany mocných, ale mnohokrát aj spoluobčanov, pre ktorých je jednoduchšie uveriť populistickým heslám a tvrdeniam.

Vištuk

Po tomto stretnutí sme sa vybrali navštíviť nášho hrdého člena pána Andreja Kukumberga, ktorý v obci Vištuk vedie rodinné vinárstvo s dlhoročnou tradíciou. Pán Kukumberg je okrem toho aj športový nadšenec a fotograf letcov na lyžiach, snaží sa oživiť letné skokanské mostíky vo Sv. Jure a je aj hudobník a zakladateľ občianskeho združenia Chráňme vinohrady. Rozprávali sme sa o tom, aké to je pokračovať v rodinnej tradícii vinára, či je možné dostať sa k pôde alebo podpore zo strany štátu, ale aj o jeho ďalších aktivitách a komunálnej politike.

Pezinok

Po návšteve Vištuku sme zamierili do Pezinka kde Jozef Mihál už tradične spravil prednášku o materskej, na ktorej pomohol viac než tridsiatke mladých rodín. V Pezinku sme predstavili aj kandidáta na primátora, ktorého v komunálnych voľbách podporujeme. Kým Jozef prednášal, pobrali sme sa do malej útulnej rodinnej vinárničky manželov Rehákovcov. Tam sme mali naplánované stretnutie s našimi členmi a kandidátmi z okolia. Pri výbornom pohostení sme spolu s Mirom Beblavým prediskutovali azda všetky politické a komunálne témy.

Senec

V sobotu sme sa na pozvanie pani Pastorekovej vybrali do Senca. Klobúk dole pred výberom predajcov na akcii s názvom Ľudové umelecké remeslá, Stretli sme sa s kopou šikovných predajcov a sme radi, že ako národ nezabúdame na tradície. Naopak, čoraz častejšie sa k nim vraciame.

Prešli sme sa pomedzi stánky, porozprávali s výrobcami a predajcami o tom, aké je ťažké živiť sa poctivým remeslom, ale aj o tom, ako stále viac ľudí dúfa v to, že táto krajina ešte nie je stratená. Len sa musíme všetci zapojiť do toho, aby pri najbližšej príležitosti nastala zmena k lepšiemu.

 

Nabudúce aj u vás!