Michalovce, Spišská Nová Ves, Od Tatier k Dunaju

Cez víkend sme sa roztrúsili po celom Slovensku. Mobilná poslanecká kancelária cestovala na Východ do okresu Michalovce a do Spišskej Novej Vsi, kým naši kolegovia spolupracovali na 345km štafetovom behu Od Tatier k Dunaju.

Drahňov

Piatok začína stretnutím so starostom obce Drahňov. Hneď na začiatku nám hovorí, že zriedkakedy do obce zavíta poslanec alebo poslankyňa Národnej rady. Drahňov má 1500 obyvateľov a dve tretiny z toho sú rómovia. Najväčšou výzvou v obci je bezpečnosť. Z vlastného rozpočtu si kúpili kamerový systém, no najbližšia polícia je až vo Veľkých Kapušanoch. Rómske obce majú zvyčajne prideleného policajta z okresu, a v Drahňove už 15 rokov nevedia, kto ním je.

Starostu sa pýtame, ako je možné, že je vo funkcii už 16 rokov. Odvetí, že pri komunálnej politike nehrá rolu strana, ale osobnosť. Snaží sa, aby deti chodili do školy, zamestnáva vyše 70 ľudí a záleží mu na tom, aby bola obec čistá. Odchádzame s ťažkým srdcom. Nechceme, aby sa Východ stal skanzenom nevzdelaných a sociálne slabých.

Latorica

Pokračujeme do Senného - Iňačoviec, kde sa k nám pripája podpredseda Erik Baláž a stretávame s ochranármi Chránenej krajinnej oblasti Latorica. Nachádza sa tu sústava rybníkov. Je to najvýznamnejšie územie na Slovensku pre ochranu vtákov. Nížina kedysi vyzerala úplne inak ako dnes. Ochranári týchto niekoľko sto hektárov pravidelne zaplavujú a vytvárajú tu tak niekdajší biotop. Sezóna vtákov začína koncom marca a pokračuje až do mája. A v novembri tu stretnete tisícky divých husí. Toto územie by sa mohlo stať významným centrom rozvoja regiónu, treba len citlivú prípravu, dobrý manažment a podnikateľského ducha.

Michalovce

V Michalovciach prechádzame tradičným jarmokom. Rozprávame sa s miestnou rómskou rodinou, ktorá dlhodobo pracuje v Anglicku a vrátila sa domov na dovolenku. Pán Ján pracuje neďaleko Bristolu na farme, kde jazdí na traktore. Popri tom pracuje ešte v montážnej hale. “Mám dobrú prácu, zarobím 15 libier na hodinu, to by som tu v živote nezarobil.” Na Slovensko sa zatiaľ vrátiť neplánujú. Chcú pracovať, na Východe ich však veľa práce nečaká.

Stretávame sa aj s pani upratovačkou z materskej školy. Sťažuje sa na svoj plat, no zároveň vie, že inej práce v regióne niet. Aj z ďalších rozhovorov je jasné, že miestnych najviac trápi málo pracovných ponúk, nízke mzdy, ale aj vyľudňovanie v celom okolí. Jarmok prechádzame s našou komunitou SPOLU pod vedením regionálnej koordinátorky Violy Želinskej. Rozdávame letáky a pripája sa k nám Rišo Jánoš, člen predsedníctva, spolu s dcérou Miškou. Miška je v rozdávaní letákov najúspešnejšia :).

Farmári

V sobotu ráno sa budíme v Sennom, lúčime sa s priateľmi ochranármi, ktorí nám poskytli v Latorici nocľah a vyberáme sa do Lastomíru a Zalužíc. Prišli sme navštíviť farmárov, ktorým súčasná vláda znemožňuje prácu na rodinných farmách. Tento problém nemajú len na Východe. Smutné je, že to vláda nijako nerieši. Navštívili sme už viacero fariem a všade počúvame, že zákony a dotačné schémy sú šité na mieru veľkým hráčom s dobrými kontaktmi a drobní rodinní farmári sa k štátnej pomoci a častokrát k svojej vlastnej pôde nemajú šancu dostať. Pracovné a životné podmienky farmárov sa stávajú neúnosnými. Niet sa čo čudovať, že farmári sú pripravení ísť v septembri do ďalšieho ostrého štrajku. Podporíme ich, ako najlepšie vieme.

Spišská Nová Ves

Od farmárov sa s malou zastávkou na Zemplínskej Šírave poberáme do Spišskej Novej Vsi kde náš regionálny koordinátor Addy Akram varí guláš pre našich členov a kandidátov z celého okolia. Kecáme, stretávame sa s naším kandidátom na primátora v Prešove Richardom Drutarovským.

Na chvíľu sa zastavujeme aj v neďalekej rómskej osade, kde ako v jedinej mestskej časti nemajú deti k dispozícii ihrisko. Stretávame Martinu, matku 14 detí, ktorá z nich dokázala vychovať 14 slušných pracujúcich, alebo študujúcich mladých ľudí. Má zrekonštruovaný mestský byt za ktorý poctivo platí nájom. Teraz, keď už sú deti veľké, by sa rada venovala práci s ďalšími malými deťmi v miestnom komunitnom centre, pretože ako sama hovorí jedna z hlavných príčin začarovaného kruhu rómskych problémov je to, že sa malým deťom a mladým ľuďom nemá kto venovať.

Od Tatier k Dunaju

Druhá časť nášho tímu, tá športová, začína v sobotu ráno v Jasnej 345km štafetový beh. Je nás na to 11 a našou kapitánkou je členka predsedníctva a bežkyňa Jarka Lukačovičová. Bežíme vo dne-v noci a skoro stále s úsmevom. Každý beží 3 úseky, niektorí aj 4.

Do cieľa v Bratislave prichádzame v nedeľu okolo piatej. Usmiati, unavení, ale spokojní. Spolu sme to dali.