Matúš Vallo ide do volieb na primátora Bratislavy s podporou od Progresívneho Slovenska a SPOLU - občianskej demokracie | SPOLU — občianska demokracia

Matúš Vallo ide do volieb na primátora Bratislavy s podporou od Progresívneho Slovenska a SPOLU – občianskej demokracie

Strany SPOLU – občianska demokracia a hnutie Progresívne Slovensko podporujú občianskeho kandidáta Matúša Valla na post primátora Bratislavy. Dnes podpísal dohodu s predsedami oboch strán – Miroslavom Beblavým (SPOLU – občianska demokracia) a Ivanom Štefunkom (Progresívne Slovensko). Do volieb pôjdu spoločne. Bratislava má konečne plán, ktorý spája.

Podľa trojdohody budú do všetkých miestnych a mestského zastupiteľstva kandidovať na jednej kandidátnej listine Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia a skupina nezávislých kandidátov združených v Teame Vallo. Spoločne podporia v kandidatúre na primátora architekta a mestského aktivistu Matúša Valla. Strany dohody plánujú aj spoločným program. Vychádzať bude z Plánu pre Bratislavu a 11 spoločných programových téz. Sú otvorení aj dohode s ďalšími politickými stranami, ktoré sa dokážu v záujme Bratislavy pripojiť k spoločnému plánu.

“Naše mesto dnes zo všetkého najviac potrebuje spoluprácu a potrebuje plán. Bratislavu čakajú ťažké výzvy – vysporiadať sa s kolabujúcou dopravou, zhoršujúcou sa kvalitou pitnej vody, mestskou zeleňou, verejným priestorom, s prakticky nekontrolovaným rozvojom mesta a s developingom. Súčasné vedenie mesta na zásadne zmeny nemalo a ani nemá podporu zastupiteľstva. Bez spolupráce na všetkých úrovniach mesta, bez vzájomnej dôvery a zrozumiteľného plánu sa Bratislava ďalej nepohne. Ja som presvedčený, že touto dohodou robíme veľký krok vpred. Naša dohoda nie je mocenská, ale je to programová dohoda – dohodli sme sa na pláne.” vysvetľuje dôvod spolupráce kandidát na primátora Matúš Vallo.

 V spájaní ľudí plánuje Matúš Vallo pokračovať aj v prípadnej pozícii primátora. Podporu Progresívneho Slovenska a SPOLU – občianskej demokracie vníma ako logický krok, keďže je postavená na programovej zhode a mnohí z autorov Plánu Bratislava sú aj členmi týchto strán.

“Je jasné, že jeden človek mesto nezmení, preto už pri tvorbe Plánu Bratislava som spojil 76 odborníkov a odborníčiek a spoločne sme napísali najkomplexnejší návod na lepšie mesto, ktorý je naším programovým dokumentom. Časť týchto ľudí bude aj kandidovať pod značkou Team Vallo. Vnímam to ako dôležitý moment, lebo nepoznám dnes inú situáciu, kedy by sa tak silná aktivistická a odborná skupina stretla s politickými stranami a išli do volieb spoločne. Teším sa tomu, keďže sme si názorovo blízki a máme pre zmenu Bratislavy na lepšie rovnaký plán,” hovorí Vallo

Podľa dohody je cieľom zmeniť politické pomery v Bratislave tak, aby po dlhých rokoch spravovania bez jasného plánu otvorilo hlavné mesto novú etapu svojho rozvoja. Základným volebným cieľom je vyhrať primátorské voľby, píše sa v podpísanej dohode. Spoločná dohoda zaväzuje signatárov pred voľbami aj po voľbách spolupracovať na všetkých úrovniach mesta Bratislava. Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia a Team Vallo chcú počas celého volebného obdobia v spoločných poslaneckých kluboch presadzovať dohodnutý program.

Prvým predpokladom úspechu je kvalitný kandidát. Matúš tieto predpoklady má, je odborne zdatný, čestný, pracovitý a stojí za ním silná komunita. Druhým predpokladom, ktorý je pre nás v SPOLU – občianska demokracia podstatný, je plán, mapa toho, čo chcete urobiť. A Matúš so svojím tímom pripravili mimoriadne kvalitný a obsiahly plán. Teším sa, že sa k tomu SPOLU pripája a že prinesieme pre Bratislavčanov lepšie spravované mesto, ktoré bude reagovať na ich potreby,“ hovorí Miroslav Beblavý, predseda SPOLU – občianska demokracia.

“Progresívne Slovensko chce robiť veci inak a lepšie ako bolo doteraz zaužívané. Nechceme recyklovať staré politické kádre, ale prinášame profesionálov, eticky správnych a zanietených ľudí do politiky. Preto podporujeme Matúša Valla, má plán, ľudí a je to človek, ktorého sa Bratislavčania konečne dočkali. Bude skvelý primátor.” povedal Ivan Štefunko, predseda hnutia Progresívne Slovensko.

Dohodnutý program bude vychádzať z Plánu Bratislava – návodu na lepšie mesto. Na tomto pláne pod vedením Matúša Valla pracovalo po dobu dvoch rokov 76 odborníkov z rôznych oblastí. Plán Bratislava vyšiel knižne minulý týždeň a jeho krstnou mamou sa stala herečka Zuzana Fialová. Jeho rozšírená, vyše 500 stranová verzia je voľne dostupná na webe Plánu Bratislava. To, že Matúš Vallo Bratislavu skutočne miluje, dokázal tým, že sa o svoje plány chce podeliť.

“Prezentujem ho na rôznych miestach a rôznym komunitám. Od samého začiatku hovoríme, že plán, na ktorom sme dva rok robili, považujeme za verejný dokument, a že budeme radi, ak si ho osvojí čo najviac kandidátov v komunálnych voľbách, lebo sa tým zásadne zvýši šanca, že sa v Bratislave aj zrealizuje,” vysvetľuje zámer Matúš Vallo.

Vychádza z neho aj 11 hlavných priorít, ku riešeniu ktorých sa strany a Matúš Vallo zaviazali. Chcú, aby mesto prevzalo kontrolu nad procesom rozvoja, t.j. určovať a zároveň vynucovať pravidlá výstavby a zahusťovania mesta. Znížiť hustotu premávky v meste chcú v prvom rade poskytnutím kvalitnej mestskej dopravy jeho obyvateľom. Odmietajú zásahy do rekreačných plôch. Sú za dôkladný monitoring zelene v meste a kontrolu stavu ohrozenia podzemných vôd. V sociálnej oblasti považujú za dôležité budovať mestské nájomné byty a zriadiť chcú napríklad mestský fond nájomného bývania. Plánujú sa aj zmeny v  správe mesta. Plánovanie rozvoja by mal kompetečne prevziať nový Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB), ktorý má posilniť pozíciu mesta v otázke nekontrolovaného rozvoja.

Matúš Vallo je Bratislavčan, architekt a spoluzakladateľ ateliéru Vallo Sádovský aj občianskeho združenia My sme mesto, ktoré sa zameriava na súčasný verejný priestor. Stojí aj za iniciatívou Mestské zásady, ktorá za ostatných 10 rokov vytvorila vyše 900 projektov na vylepšenie verejných priestorov v 20-tich slovenských a českých mestách. Je členom správnej rady a zakladateľom o.z. Aliancia Stará Tržnica. Všetky informácie nájdete na www.vallo2018.sk. Kniha Plán Bratislava je dostupná na www.planbratislava.sk a vo všetkých dobrých kníhkupectvách.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.