Ľudia odmietajú Matovičove prídavkové a daňové experimenty | SPOLU — občianska demokracia

Ľudia odmietajú Matovičove prídavkové a daňové experimenty

Až 73,2 percenta opýtaných nesúhlasí s tým, aby sa prostriedky na zvýšenie prídavkov na dieťa na 200 eur mesačne získali zvýšením DPH na 25%. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre stranu SPOLU v máji 2021, spracovala agentúra FOCUS. Podľa expertky strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslavy Lukačovičovej tieto čísla pekne ukazujú, že ľudia pochopili riziko populistických úvah ministra financií Matoviča, ktorý pod zámienkou podpory rodinnej politiky a zvýšenia prídavkov na deti uvažoval o masívnom zvyšovaním daní.

„Začiatkom mája ohlásil minister financií Igor Matovič zásadnú daňovo odvodovú reformu. Mala byť predstavená do dvoch týždňov. Ubehlo šesť týždňov a nič. Vláda zmeny, ktorá sľubovala otvorené vládnutie, participáciu a transparentnosť pripravuje dôležitú reformu za zatvorenými dverami a komunikuje ju – takpovediac na Matoviča – čiže zatiaľ veľmi útržkovito a chaoticky. Takto sa reformy robiť nemôžu. Daňovo-odvodová reforma nesmie dopadnúť, ako Matovičov boj s pandémiou!“  konštatoval poslanec NR SR a člen predsedníctva strany SPOLU Miroslav Kollár.

Podľa strany SPOLU je neakceptovateľné, aby sa v priebehu 6 týždňov neustále menili medializované kontúry pripravovanej daňovo odvodovej reformy a aby si medializované informácie často až protirečili.

„Raz sa hovorí o zvýšení prídavkov na deti, raz nie. Raz sa hovorí o zvyšovaní DPH na 25%, raz nie. Odmietame hrať tieto hry. Žiadame informácie,  žiadame odbornú diskusiu, žiadame riadny a otvorený proces,“ dodal poslanec NR SR Miroslav Kollár zo strany SPOLU.

Expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová v tejto súvislosti konštatovala, že ceny tovarov a služieb po roku pandémie astronomicky stúpajú aj bez rizika ďalšieho zvyšovania DPH. 

„Po roku pandémie potrebujeme všetci – občania aj podnikatelia – skôr motiváciu namiesto biča. Prevádzky okrem odložených odvodov, či úverov ktoré tlačia pred sebou stále bojujú s jedným z najvyšších daňovo odvodových zaťažení práce.  Potrebujú ho znížiť, rovnako ako potrebujú odpustenie odložených odvodov, keďže sa mnohí odškodnenia – aj napriek sľubom – nedočkali,“ uviedla Jaroslava Lukačovičová.

Podnikateľov by podľa Lukačovičovej motivovalo napr. odpustenie dane, v prípade, že v najbližšom období do svojej firmy investujú, kľudne aj prostredníctvom vyšších miezd pre zamestnancov. „Toto sú veci, ktoré potrebujeme urýchlene riešiť. Naša ekonomika nemá čas čakať na ďalšie dejstvo divadelnej hry ministra financií,“ uzavrela expertka strany SPOLU Lukačovičová.  

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.