Keď to situácia dovolí, školy sa musia otvoriť ako prvé | SPOLU — občianska demokracia

Keď to situácia dovolí, školy sa musia otvoriť ako prvé

Zatvorené školy spôsobujú nenapraviteľné škody. V ďalšej vlne otvárania musia byť vládnou prioritou. “Škody na vzdelaní detí nevieme vykompenzovať žiadnymi peniazmi,” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš. 

Strana SPOLU rešpektuje rozhodnutie ministerstva školstva neotvoriť školy v plánovanom termíne 11. januára, ale zároveň žiada, aby sa deti vrátili k vzdelávaniu hneď ako to bude možné. “Vedci a odborníci sa zhodujú, že situácia je vážna a za týchto okolností otváranie škôl nie je možné,” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš

“Hneď ako to pandemická situácia dovolí, sa deti musia vrátiť do škôl čo najskôr. Bolo chybou, že sa školy na jeseň zatvorili ako prvé a deti sme takto obetovali,” dodal Hipš.

Strana SPOLU v decembri spustila petíciu, v ktorej žiada vládu, aby bolo vzdelávanie detí prioritou pri otváraní. Podpísalo ju 13-tisíc ľudí.  “Reštauráciám, kinám a kaviarniam vieme zatvorené prevádzky finančne kompenzovať. Deťom však chýbajúce vzdelanie nijako nenahradíme. Školy musia mať prioritu a minister školstva by mal presvedčiť vládu, aby boli školy otvorené zo všetkých zariadení ako prvé,” hovorí Hipš.

Podľa Hipša má každý týždeň zatvorených škôl dlhodobé následky na budúce uplatnenie a úspešnosť detí. “Kvôli zatvoreným školám sa nožnice priepasti medzi deťmi zo sociálne slabších pomerov a zvyškom čoraz viac otvárajú,” dodáva Hipš.

Strana SPOLU taktiež dáva vláde na zváženie, aby boli učitelia presunutý do druhej skupiny očkovaných pracovníkov oproti pôvodnému plánu nechať učiteľov očkovať až v tretej vlne.   

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.