Kategórie

Kažimírov posledný rozpočet bude zase žmýkať pracujúcich, nastal čas na úľavu

Minister financií Peter Kažimír predložil do NR SR svoj siedmy a posledný štátny rozpočet. SPOLU - občianska demokracia kriticky vníma, že rozpočet opäť dvíha dane a odvody a najmä najviac žmýka pracujúcich bez toho, aby im štát poskytoval lepšie služby.

Ani pri rekordnom hospodárskom raste nedokáže minister vystačiť s existujúcimi daňami a odvodmi. Návrh štátneho rozpočtu je opäť postavený aj na ich zvyšovaní. Ide tak o 25. zvýšenie daní a odvodov, ktoré minister Kažimír navrhol a presadil.

Za najväčší problém rozpočtu SPOLU považuje, že vláda opäť raz najviac žmýka pracujúcich ľudí. Príjmy rozpočtu od pracujúcich (daň z príjmu, sociálne a zdravotné odvody) majú narásť o 900 miliónov eur, teda 6,3%. Na porovnanie, zdanenie spotreby má narásť len o 4,25% a zdanenie firiem má dokonca klesnúť. „Od nástupu do funkcie zvýšil minister Kažimír daňovo-odvodové zaťaženie pracujúcich o 6 miliárd eur na 15,2 miliardy, teda spolu o 68%. Na porovnanie – zdanenie firiem vzrástlo o 10 percentuálnych bodov menej a zdanenie spotreby dokonca o 24 percentuálnych bodov menej.  Pod ľavicovými rečami sa tak skrýva politika v neprospech pracujúcich ľudí. Tieto obrovské nadpríjmy zároveň Ficove vlády prehajdákali bez viditeľného zlepšenia verejných služieb či sociálneho štátu. Preto nastal čas na úľavu,“ povedal predseda SPOLU Miroslav Beblavý a dodal, že v čase, keď mzdy na Slovensku rastú už niekoľko rokov najpomalšie v strednej Európe, je neprijateľné tak vysoko zdaňovať pracujúcich. „SPOLU bude v rozpočte presadzovať úľavu pre pracujúcich. O konkrétnej forme budeme rokovať s ostatnými stranami.“

Expertka SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová si taktiež myslí, že štát mal hľadať zdroje do rozpočtu inde ako u pracujúcich ľudí. „Sme presvedčení o tom, že zvyšovanie miezd má priniesť vyššie čisté mzdy a teda nižšie dane a odvody a štát má siahnuť po iných zdrojoch financovania rozpočtu.“ Lukačovičová uvádza, že nevyužité zdroje sú v lepšom výbere DPH, majetkových alebo ekologických daniach. „Práve medzera v nedostatočnom výbere DPH je na úrovni dvojnásobku európskeho priemeru, čo náš rozpočet ročne stojí v prepočte zhruba 1,8 miliardy EUR, o ktoré by mohli byť nižšie dane a odvody. V majetkových a ekologických daniach tiež výrazne zaostávame za európskymi krajinami a toto všetko sú zdroje, kde by sme mali hľadať dodatočné príjmy a nie žmýkať pracujúcich pod vidinou zvyšovanie miezd, ktoré v skutočnosti prinesú viac peňazí štátu ako im.“

Pri zostavovaní rozpočtu sa nielenže počíta so zvyšovaním príjmov z dane z príjmov fyzických osôb a odvodov, ale ani takto navyše vybraté prostriedky od občanov sa nepoužijú na znižovanie verejného dlhu tejto krajiny a miera zadlženia každého občana tejto krajiny sa zvyšuje. „Kým v roku 2012 bolo zadlženie na občana vo výške 6800 eur, v roku 2017 to bolo už 8100 eur,“ uzavrela Lukačovičová.


Comments

Add comment