Hurbanovo - Dolná Strehová

Mobilná poslanecká kancelária sa v piatok 27. 7. vydala na juh - smer Hurbanovo.

Posádku s dámami z predsedníctva Vierkou Dubačovou a Jarkou Lukačovičovou čakala v Hurbanove naša šikovná krajská koordinátorka za okresy Nové Zámky a Komárno a kandidátka na primátorku Hurbanova Angelika Hájniková.

Naše prvé stretnutie bolo s vysokoškolským študentom Jankom Lakatošom. Janko je dôkazom toho, že pevná vôľa a odhodlanie sú silnejšie ako predsudky a nepriaznivé životné podmienky. Janko študuje financie a popri škole pracuje ako finančný poradca. Tento odbor si zvolil, lebo doma peňazí nikdy nazvyš nebolo. To málo, čo mali, chcel využiť čo najlepšie.

Pastorekove sady

Pokračovali sme do Novej Trstenej a vychýrených Pastorekových sadov, kde sa pestuje ovocie vysokej bio kvality. Je to rodinná firma, ktorá neustále vymýšľa nové spôsoby podnikania a krajinotvorby. Napríklad ako málokto na Slovensku robia roznášku čerstvého ovocia a zeleniny po zaužívaných trasách priamo do domácností. Podľa slov domácej pani by jej synovia potrebovali omnoho väčšie auto na uspokojenie čoraz väčšieho dopytu a možno aj ďalší pár šikovných rúk by sa uživil. Na Pastorekových sadoch sme sa dozvedeli napríklad aj to, že vyrábajú gumových medvedíkov z medu. Jarka s Vierkou hneď objednávali po škatuli, škoda len, že v lete na ich výrobu nie je čas.

Svätý Peter

Po návšteve sadov sme sa vybrali do neďalekej obce Chotín, kde nás Angelika zobrala na skvelé maďarské špeciality ako halászlé a somloi halušky. Po obede nasledovala návšteva obce Svätý Peter, kde sa k nám pridal aj podpredseda SPOLU Jozef Mihál. Svätý Peter je veľká obec, má vyše 3500 obyvateľov a už 5 volebných období na jej čele stojí skúsený a rešpektovaný starosta Jozef Jobbágy. Vo svojej obci vedie úspešnú sociálnu politiku, sám sa zúčastňuje občianskych hliadok spolu s políciou a dedina sa má pod jeho vedením dobre.

Hurbanovo

Vrátili sme sa do Hurbanova, kde mal Jozef Mihál prednášku o materskej. Radil mamičkám a oteckom, ako si čo najlepšie nahradiť výpadok príjmu počas materskej alebo rodičovskej dovolenky a ako získať nárok na tieto dávky. Jozef svojimi prednáškami a knihami pomohol už stovkám mladých rodín.

 

Večer sme sa neplánovane vybrali pozorovať zatmenie mesiaca do Hurbanovského observatória. Spočiatku zamračená obloha sa rozjasnila a spolu s ďalšími stovkami Hurbanovčanov sme mali takýto výhľad:

Emilove sady a Prieloh

 Na druhý deň sme po krátkej zastávke v Emilových sadoch pri Hurbanove (kde sme nakúpili výborné šťavy a ovocie) dorazili do Nových zámkov. Prešli sme sa tradičným jarmokom a doobedie sme strávili rozhovormi s vami. Popoludní nás čakala Haluškiáda v obci Prieloh, ktorú organizoval náš regionálny koordinátor za okres Veľký Krtíš Ľuboslav Dobrocký. Do súťaže vo varení a jedení halušiek na čas sme sa zapojili aj my - náš tím boli Jarka s Angelikou a ako posila prišiel aj kandidát na prezidenta Robert Mistrík. Ten bol zodpovedný aj za jedenie na čas :).

 

Nabudúce sa vidíme aj u vás!