Hlasovanie o Istanbulskom dohovore bolo skúškou budúcej koalície | SPOLU — občianska demokracia

Hlasovanie o Istanbulskom dohovore bolo skúškou budúcej koalície

Podľa koalície PS/SPOLU je dnešné odmietnutie Dohovoru o predchádzaní násilia na ženách stranami Smer, SNS, ĽSNS, Sme rodina a OĽaNO obrazom toho, čo sa bude diať, ak budúci parlament nebude hodnotovo vyvážený. Zhodu súčasnej koalície s časťou demokratickej opozície považuje koalícia PS/SPOLU za zlý signál pre budúcnosť ochrany práv a osobných slobôd žien na Slovensku. Poslankyne a poslanci PS/SPOLU sa hlasovania nezúčastnili, lebo schôdzu považujú za nezákonne zvolanú. V budúcom parlamente chcú slušne zastupovať hodnotovú vyváženosť a chrániť súčasný rozsah práv a slobôd.

Odmietnutie dohovoru je podľa volebného lídra PS/SPOLU Michala Trubana varovaním pre všetkých, ktorí chcú Slovensko ako jasne európsku demokratickú krajinu, v ktorej rozhoduje pravda a nie šírenie lží a nezmyslov. Ľudia si podľa Trubana neželajú zavádzanie silne konzervatívnych príkazov a a obmedzení osobných slobôd. “Som si istý, že zmena príde. Mala by byť podľa mňa hodnotovo vyvážená. My v PS/SPOLU budeme liberálne a stredové hodnoty v budúcom parlamente slušne a konštruktívne zastupovať,” dodal. 

Podľa Michala Trubana bolo hlasovanie o Istanbulskom dohovore skúškou budúcej koalície. „Som sklamaný, že im na toto skočili aj niektorí opoziční poslanci. Varovali sme, že toto bude generálka toho, ako dokážu niektorí poslanci hlasovaniu s Kotlebovcami.“

Varuje tiež pred budúcim hodnotovým nastavením parlamentu a pred hlasovaním koalície s opozíciou. “Potvrdilo sa  to, čo dnes v diskusii pre SME povedal Igor Matovič – budúci poslanci OĽaNO budú hlasovať v budúcom parlamente voľne o zákaze interrupcií. Majú na to právo, len musím úprimne varovať pred tým, že budúci parlament môže byť výrazne konzervatívny a SMER-SD a ĽSNS budú pripravení predkladať najrôznejšie konzervatívne zákazy ako na bežiacom páse. Ak s nimi budú hlasovať poslanci koalície, tieto zákony budú prechádzať,” povedal Truban, ktorý považuje hodnotovú vyváženosť budúceho parlamentu za dôležitú. 

Podľa programového lídra PS/SPOLU Miroslava Beblavého neodolali opoziční poslanci pasci, ktorú im nachystal Fico s Dankom. “Dnes sa ukázalo, aké jednoduché bude rozbíjať jednotu budúcej vlády na konzervatívnych témach ako napríklad interrupcie aj v prípade, že smeráci odídu do opozície.”

Poslanci a poslankyne PS/SPOLU sa nezúčastnili hlasovania, pretože dohovor bol do programu schôdze zaradený v rozpore so zákonom. Pri akejkoľvek medzinárodnej zmluve platí pravidlo, že lehota na jej prerokovanie vo výboroch parlamentu nesmie byť kratšia ako 30 dní, preto bolo hlasovanie podľa M. Beblavého podvodom. “Dnešné hlasovanie o dohovore je rovnakým podvodom ako predvolebná korupcia koalície Fico, Danko a Kotleba. Nič nevyriešilo a nič nezmenilo na tom, že Slovensko dohovor podpísalo. Nijako nezaväzuje budúcu vládu, či parlamentnú väčšinu. Bolo to divadlo pre voličov v rozpore so zákonmi Slovenskej republiky a rokovacím poriadkom.”

Deň volieb 29. februára bude okrem volebného dňa aj dňom, kedy oslavujeme na Slovensku sté výročie volebného práva žien. Simona Petrík, poslankyňa PS/SPOLU a predstaviteľka ženskej organizácie Ženy SPOLU povedala: “Keď ženy pred 100 rokmi bojovali o volebné právo, tmári ľudí strašili, že ženy odídu od rodín a opustia svoje deti. Dnes to isté robia tí, ktorí populisticky vytiahli tému Istanbulského dohovoru a zneužívajú ju na umelé strašenie. Vyzývam všetky ženy, aby volili politikov a političky, ktoré sa ich práv zastanú. Garantujem že ženská organizácia Ženy SPOLU bude pracovať na odstránení násilia na ženách,” povedala Petrík.

Kandidátka, právnička a zástupkyňa Ženskej platformy PSF Zuzana Števulová vysvetlila, že Istanbulský dohovor neobsahuje ustanovenia, ktorými strašia niektorí politici a političky verejnosť. “Istá skupina ľudí dohovor dlhodobo únáša a dezinterpretuje. Tým slovenskú spoločnosť nielen zavádza, ale zakoreňuje v nej neopodstatnené obavy a rozdeľuje ju. My, zástupkyne Ženskej platformy Progresívneho Slovenska budeme v parlamente výrazným hlasom za rovnosť mužov a žien, za rovnaké príležitosti a za odstraňovanie príčin násilia na ženách a dievčatách,” dodala Števulová.

Predstaviteľky ženských organizácií PS a SPOLU sú presvedčené, že ženy patria na všetky miesta, kde sa rozhoduje. PS/SPOLU má na kandidátke najviac žien zo všetkých politických strán.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.