Focus: ĽSNS a ďalšie tri politické strany môžu vyhrať voľby | SPOLU — občianska demokracia

Focus: ĽSNS a ďalšie tri politické strany môžu vyhrať voľby

Agentúra FOCUS na objednávku koalície PS/SPOLU uskutočnila v dňoch 10.1. – 14.1. 2020 prieskum verejnej mienky formou osobného dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1010 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

“Medzi decembrom 2019 a januárom 2020 rástol potenciál meraný prostredníctvom tzv. druhých hlasov stranám ĽS Naše Slovensko, koalícii PS/SPOLU a strane Za ľudí. Ak zoberiem do úvahy súčasnú výšku preferencií a potenciál druhých hlasov, tak približne mesiac a pol pred voľbami majú šancu na víťazstvo vo voľbách štyri strany: SMER, ĽS Naše Slovensko, PS/SPOLU a Za ľudí,” hodnotí výsledky prieskumu Martin Slosiarik z agentúry FOCUS.

Na nárast potenciálu ĽS Naše Slovensko reagoval volebný líder PS/SPOLU Michal Truban: “Fašisti sú už druhí v prieskumoch a môžu vyhrať voľby. Stačí, ak ľudia teraz stratia nádej. Od Kotlebu nás delia 3 percentá. Preto sa uchádzame o podporu ľudí, aby sme ho prečíslili a ukázali, že je nás viac. Preto robíme najväčšiu kampaň v teréne, deň čo deň, preto aj chodíme do najmenších obcí, lebo nám záleží na tom, aby na Slovensku nevyhrali voľby fašisti. To nesmieme dopustiť.”

Respondentom boli v prieskume položené nasledujúce otázky: 

“V tohtoročných parlamentných voľbách budú kandidovať nasledujúce politické strany a hnutia. Predstavte si, prosím, že by sa už budúci víkend konali na Slovensku parlamentné voľby. Zúčastnili ste sa ich? Ak áno, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?” 

“Ak by ste dnes vo voľbách mali dva hlasy, ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj druhý hlas?”

Respondentom bol predložený zoznam s názvami zaregistrovaných politických strán a hnutí a ich skratkami. Zoznam strán náhodne rotoval.

Výsledky prieskumu nájdete tu.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.