Fico nevie hospodáriť, tak ľuďom zvýši bankové poplatky | SPOLU — občianska demokracia

Fico nevie hospodáriť, tak ľuďom zvýši bankové poplatky

Koalícia PS/SPOLU je zásadne proti návrhu poslanca Roberta Fica látať diery v štátnom rozpočte na úkor klientov bánk. Jeho návrh na zvýšenie bankového odvodu nie je nič iné, ako návrh na ďalšie zvyšovanie poplatkov, ktoré ľudia platia bankám. Experti PS/SPOLU sľubujú, že po úspešných voľbách Ficov návrh na vyššie poplatky zrušia.

Programový líder koalície Miroslav Beblavý hovorí, žeprogramom PS/SPOLU je ľuďom pomáhať, nie ich viac zdaňovať. Ako opozičný poslanec pred štyrmi rokmi presadil v parlamente návrh, vďaka ktorému rodiny s hypotékami ušetrili 130 miliónov eur, čo sú stovky eur ročne na úver.

Poslanec Fico sa rozhodol podľa neho ísť druhou cestou: “Netreba byť prorokom, aby bolo jasné, že osobitne v čase veľmi nízkych až nulových úrokov toto zdanenie banky premietnu ľuďom rovno do poplatkov. Zasiahnuť proti oligarchom si pán Fico netrúfne, tak robí ramená inde. Namiesto toho, aby siahol na miliardový majetok Jaroslava Haščáka, ide siahnuť na peniaze ľudí v bankách,” vysvetľuje Beblavý, gestor PS/SPOLU za oblasť financií.

Spoločne s expertom PS/SPOLU na financie Jánom Remetom sa dnes na tlačovej konferencii zaviazali, že koalícia PS/SPOLU odvod zníži na súčasnú úroveň, ak jej dajú občania vo voľbách dôveru. “Zároveň budeme mať odvahu cez LEX HAŠČAK siahnuť na moc a peniaze oligarchov  — nie na peniaze ľudí, ktorí ‘previnili’ len tým, že používajú bankové služby,” hovorí Beblavý.

Smer preberal moc v čase, keď vrcholili dôsledky gréckej krízy a krízy eurozóny. Po ôsmich rokoch vládnutia odovzdáva krajinu v takom stave, že Slovensko hospodári horšie ako Grécko. Ján Remeta upozornil, že rozpočet sa naďalej vymyká kontrole, pretože vládna väčšina je nefunkčná a nedokáže dohliadnuť na poslancov.

Práve to je príčinou zvyšovania bankového odvodu. “Vláda siv predvolebnom období nevie ustrážiť poslancov, ktorí schvaľujú zákony nad rámec možností rozpočtu. Nevedia sa ani zhodnúť na opatreniach, s ktorými rozpočet ráta. Skutočným dôvodom zvýšenia bankového odvodu je plátanie dier v Kamenického kreatívnom rozpočte. Preto na poslednú chvíľu prichádza s návrhom zdaniť banky a nehovorí pravdu o skutočných dôvodoch tohto návrhu.” 

Poslanec Fico chce odvod míňať v rozpore s jeho určením, a to na svoje predvolebné balíčky. Odvod je príjmom štátnych finančných aktív, ktoré sú účelovo určené na krytie nákladov spojených s riešením finančných kríz v bankovom sektore a na ochranu stability bankového sektora Slovenskej republiky.  Nie na predvolebné balíčky. 

Účelovosť návrhu Remeta ukazuje aj na číslach – podľa neho Fico nehovorí pravdu, že bankám rástol zisk. Za prvých 9 mesiacov tohto roka medziročne klesol. To len potvrdzuje, že poplatky od nového roku porastú viac.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.