Časté otázky | SPOLU — občianska demokracia

Časté otázky

Čo je vaším hlavným poslaním?

SPOLU – občianska demokracia vznikla spojením spoľahlivých a zapálených ľudí okolo Miroslava Beblavého. Spájame skúsenosť s novými tvárami v politike, aby sme priniesli zmenu k lepšiemu, ktorú si ľudia želajú. Nestačí vymeniť figúrky, ponúkame plán radikálnych zmien. Slovensko musí byť skutočne spravodlivé a sociálne. Aby sa ľuďom darilo a oplatilo žiť poctivo. Nechceme sa hanbiť za rozbité nemocnice, ani sa obávať toho, či sú naše deti pripravené na budúcnosť. Lesy, vodu, pôdu a ovzdušie chceme zachovať čisté a použiteľné aj pre ďalšie generácie. Takéto zmeny môžu zaistiť iba najlepšie pripravení.

Čo nové ponúkne SPOLU Slovensku na rozdiel od súčasnej generácie koaličných a opozičných strán?

Stará generácia politikov stráca dôveru ľudí. Nezáleží jej na Slovensku. Venujú sa sami sebe, svojim záujmom, politickým dôchodkom a hádkam. Snažia sa nás rozdeliť na nepodstatných témach. Prežívajú a držia sa zvyškov moci. Dostali svoju šancu, ale nie sú schopní využiť energiu, ktorá sa na Slovensku prebúdza. Mali na to roky, všetky príležitosti premárnili. Ľudia však očakávajú zmenu spôsobu vládnutia. Slovensko potrebuje výsledky, nie reči. Máme odvahu prevziať túto zodpovednosť a chuť pracovať pre lepší život na Slovensku.

Čo bude SPOLU považovať za úspech?

Úspech posudzujeme iba cez výsledky pre ľudí. Snažíme sa spájať tých najlepšie pripravených. Ľudia nám môžu dôverovať, že štát dokážeme spravovať dobre a slušne. Jediný spôsob, ako začať meniť Slovensko k lepšiemu, je vymeniť súčasnú vládnu väčšinu. Našou ambíciou je zopakovať úspech z európskych volieb a v koalícii PS/SPOLU zvíťaziť v parlamentných voľbách 2020.

Ako by ste sa ako strana zaradili na pravo-ľavej osi?

Sme stredopravá občianska demokratická strana. Spájame dôraz na silnú a modernú ekonomiku spolu s lepšou sociálnou politikou, starostlivosťou o zdravie a pomocou ľuďom. Ideologické nálepky však na Slovensku aj celej Európe stratili zmysel. Povinnosťou novej generácie politikov je priniesť zmenu, ktorú si ľudia želajú. Je jedno, či je politik pravičiar alebo ľavičiar, liberál alebo konzervatívec, podstatné je, že neklame a nekradne.

Aký máte program? Aké oblasti obsahuje?

Bod zlomu je spoločným programom koalície PS / SPOLU. Celé znenie nájdete tu.

Bod zlomu je najprepracovanejší program na Slovensku. Má 250 strán, 16 kapitol a pracovali na ňom stovky odborníkov. Naše hlavné priority sú:

1. Dobrý život, aby sme mali kvalitné školstvo, zdravotníctvo, kultúrnu a občiansku spoločnosť a zdravé životné prostredie
2. Bezpečná a spravodlivá krajina s jasným proeurópskym smerovaním a
3. Silná ekonomika, ktorá podporuje rodiny, zamestnanosť a rozvoj regiónov.

Ak si chcete prečítať podrobné návrhy, s ktorými vstupovala SPOLU do rokovaní o programe s PS, nájdete ich tu.

Ako je SPOLU financovaná?

SPOLU – občianska demokracia financuje kampaň do parlamentných volieb unikátnym spôsobom. Potrebných 874-tisíc eur sme si požičali od 40 členov a sympatizantov strany. Po voľbách splatí strana pôžičku aj s úrokom 5 %. Len za dva týždne sa podarilo sumu s veriteľmi zazmluvniť. Naším cieľom je zmeniť štýl politiky na Slovensku. Aj vo financovaní politických strán. Rozbehnúť stranu je možné bez bohatého strýčka, transparentne a nespochybniteľne. SPOLU je príkladom zmeny a vždy bude stranou, ktorá patrí len jej členom.

Spojíte sa s Andrejom Kiskom a jeho stranou Za ľudí?

Je v záujme Slovenska, aby sme spolupracovali a naplnili nádej a dôveru ľudí, ktorí si želajú zmenu spôsobu vládnutia. Tak ako sme to urobili my v koalícii PS/SPOLU a voliči to ocenili už v európskych voľbách. Dali sme Andrejovi Kiskovi ponuku a rokovali s ním, aby sa k nám do koalície pridal, on uprednostnil vytvorenie samostatnej strany.

Prečo ste sa s PS nespojili do jednej strany?

Našu spoluprácu v koalícii PS/SPOLU považujeme za úspešnú. Oceňujú ju aj voliči, ktorí nám dali dôveru už v európskych voľbách. Sme presvedčení, že zmenu na Slovensku môžeme dosiahnuť iba spájaním síl. Ľudia si želajú novú politickú kultúru a zmenu spôsobu vládnutia. To je naša priorita. Koalícia PS/SPOLU nám umožňuje úzko spolupracovať a zároveň si každý z partnerov môže zachovať svoje hodnoty a prejaviť svoje silné stránky.

S kým určite nebudete spolupracovať?

Spolupráca je pre nás neprijateľná so stranami SMER, SNS a ĽSNS. Vylúčenie týchto politických subjektov ako partnerov na spoluprácu je aj súčasťou našej koaličnej zmluvy v rámci PS/SPOLU.

Prečo ste dohodu o predvolebnej spolupráci podpísali iba s KDH?

Sme veľmi radi, že sa nám s KDH podarilo dohodnúť na predvolebnej spolupráci. Jej súčasťou je dohoda o neútočení a vyjadrenie snahy hľadať spoločné programové priority. Dohodli sme sa veľmi rýchlo, lebo aj my v koalícii PS/SPOLU aj naši partneri v KDH si uvedomujeme, že presadiť nový štýl politiky a zmeniť Slovensko dokážeme iba spájaním síl. Veríme, že v tomto bude naša spolupráca príkladom aj pre ostatných a sme otvorení rokovaniam s ďalšími partnermi.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.