Časté otázky

Čo je vašim hlavným poslaním?

  • SPOLU – občianska demokracia vznikla spojením spoľahlivých a skúsených odborníkov okolo Miroslava Beblavého. Chceme vymeniť vládu škandálov za odbornú a proeurópsku silu, ktorá bude riešiť skutočné problémy ľudí. Našimi prioritami sú štát, kde platí jeden meter pre všetkých; silná a moderná ekonomika, ktorá pomôže každému, kto pomoc potrebuje; dostupné zdravotníctvo a kvalitné školstvo.

Čo nové ponúkne SPOLU Slovensku na rozdiel od koaličných a opozičných strán?

  • Súčasná vláda škandálov škodí Slovensku a súčasné opozičné strany nemajú jasné proeurópske smerovanie alebo kompetenciu vládnuť. Žiaľ, zo súčasnej politiky sa vytratila odbornosť a schopnosť prinášať riešenia a zúžila sa len na to, či niekto kradne, alebo nekradne. Chceme to zmeniť. Ľudia sa na nás môžu spoľahnúť a ponúkame kompetenciu riešiť zásadné problémy tejto krajiny.

Čo bude SPOLU považovať za úspech?

  • Našou ambíciou je byť súčasťou sily, ktorá bude zostavovať vládu, aby sme mohli presadiť naše priority..

Ako by ste sa ako strana zaradili na pravo-ľavej osi?

  • Sme stredopravá strana, chceme spojiť dôraz na silnú a modernú ekonomiku spolu so sociálnym aspektom a pomocou ľuďom. Ideologické nálepky však v slovenskom prostredí a do značnej miery aj v Európe stratili zmysel.

Kedy budete mať program? Aké všetky oblasti bude program obsahovať?

  • Naše hlavné programové priority sú už známe, ďalšie časti programu budeme predstavovať postupne, keďže by mali byť najprv predmetom internej diskusie. Program budeme tvoriť spolu s našimi členmi a odborníkmi.

Ako bude SPOLU financovaná?

  • Stranu budujeme veľmi skromne a maximálne využívame služby a dary dobrovoľníkov. Nemáme platený aparát ani kancelárie. Ostáva však kampaň. Odhadli sme, že do roku 2020 budeme potrebovať medzi 350 až 500-tisíc eur. Tieto peniaze musíme vyzbierať a chceme to urobiť z troch zdrojov. Tretinu tejto sumy chceme vyzbierať medzi sebou. Miroslav Beblavý napríklad venoval až do volieb v 2020 celý svoj poslanecký plat, bude žiť z príjmu, ktorý má z polovičného vedeckého úväzku v Bruseli. Tretinu by sme chceli vyzbierať od ľudí v menších sumách. Zvyšnú tretinu by sme radi získali od väčších donorov. Nesmú to však byť ľudia s pochybnou minulosťou a za podporu SPOLU sa nesmú hanbiť. Zoznam donorov bude pravidelne zverejňovaný na našom webe. Ich príspevok berieme ako dar a nikto od nás nemôže čakať miesta na kandidátke, ani zákazky.