Boris Kollár chce reformovať dane, sám má problémy s dodržiavaním zákonov | SPOLU — občianska demokracia

Boris Kollár chce reformovať dane, sám má problémy s dodržiavaním zákonov

Predseda NR SR Boris Kollár stále svojim konateľstvom vo firme porušuje ústavný zákon a jeho firmy nepodávajú účtovné závierky. “Spravili sme capa záhradníkom,” konštatuje predseda strany SPOLU Juraj Hipš.

Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií sa bude v stredu zaoberať podnetom voči Borisovi Kollárovi. Predseda NR SR mal porušiť ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, keďže je stále konateľom vo firme BSSC, čo zákon nedovoľuje. Predstavitelia strany SPOLU si myslia, že Kollárove vysvetlenie o vzdaní sa konateľstva v roku 2016 nie je dostačujúce.

“Boris Kollár nemusí čakať na cyperského spoločníka a valné zhromaždenie firmy, aby ho zbavilo funkcie konateľstva. Na takúto situáciu zákon pamätá a je možné riešiť výmaz spoločnosti, a teda aj jeho konateľa, ex offo. Ako exkonateľ môže požiadať súd o vymazanie firmy ex offo z dôvodu, že sa za posledný rok nekonalo valné zhromaždenie resp. vtedy, keď firma dva roky po sebe neuložila do registra účtovné závierky,” vysvetľuje Jaroslava Lukačovičová, odborníčka strany SPOLU na dane a odvody. 
Keďže Boris Kollár tvrdí, že nevie ako sa vzdať konateľstva, strana SPOLU ponúka predsedovi NR SR poradenstvo, ako sa nechať z obchodného registra vymazať. “Predseda NR SR nemusí čakať ďalšie štyri roky na výmaz z obchodného registra,” hovorí Lukačovičová.

V júli navyše vznikli ďalšie pochybnosti o tom, či Kollár ďalej nevystupuje ako konateľ firmy. “ Na sociálnej sieti sa vo videu pochválil faktom, že si bol k  spoločnosti BSSC vyžiadať potvrdenie o daňových nedoplatkoch. Finančná správa nám potvrdila, že takéto potvrdenie môže prevziať len osoba oprávnená konať za spoločnosť napr. štatutár resp. splnomocnená osoba” hovorí predseda strany SPOLU Juraj Hipš. “Predseda NR SR by mal členom výboru vysvetliť, ako sa dostal k tomuto potvrdeniu, keď už nie je konateľom,” pýta sa Hipš.

Problém so zákonom má aj šesť zo siedmich firiem, ktoré Boris Kollár vlastní. Nepodávajú účtovné závierky, za čo im hrozí pokuta až do výšky jedného milióna eur. “Finančná správa v júli poslala všetkým klientom upozornenie, aby si uloženie účtovných závierok skontrolovali a chýbajúce do 30. septembra doplnili. Šesť Kollárových firiem tak doteraz neurobilo, napriek výzve Finančnej správy,” dopĺňa Lukačovičová.

Účtovnú závierku nepodáva ani firma BSSC, ktorej konateľom je Boris Kollár. Strana SPOLU v júli upozornila na to, že vlastnícke štruktúry BSSC vedú do karibských daňových rajov a v mene cyperského spoločníka vystupovali osoby podozrivé z prania špinavých peňazí.

“Spravili sme capa záhradníkom,” dodáva na záver predseda strany SPOLU Juraj Hipš na margo toho, že Boris Kollár a Sme rodina predstavili vlastný návrh na reformu daní a odvodov.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.