Akú budem mať budúci rok mzdu? | SPOLU — občianska demokracia

Akú budem mať budúci rok mzdu?

Platové tabuľky zamestnancov vo verejnej službe od 1. 1. 2019

Po dvoch rokoch nátlaku sa nám v SPOLU a odborom podarilo presadiť zmenu platových tabuliek zamestnancov vo verejnej službe. Platové tabuľky konečne začínajú na hranici minimálnej mzdy a verejní zamestnanci sa dočkajú o niečo spravodlivejších platov.

Len o niečo preto, lebo vláda tieto tabuľky nenaviazala na minimálnu mzdu, a teda platy vo verejnej sfére nebudú každým ďalším rokom stúpať automaticky.

Ako sa tabuľky menia

Základná a osobitná tabuľka sa zlúčia do jednej. Ostatné tabuľky ostávajú rovnaké. Základná tabuľka má momentálne 14 platových tried. Prvých 6 sa zlúči do 3 (prvá s druhou, tretia so štvrtou a piata so šiesou), takže po novom bude tried 11.

Mení sa  aj vplyv praxe na váš plat. Pravidlom ostáva, že čím skúsenejší zamestnanec ste, tým vyššia mzda vám prináleží. Plat vám stúpal len do 32 rokov praxe, v nových tabuľkách sa to mení na 40 rokov. Starší zamestnanci by sa však tešiť nemali. To, koľko vám štát za rok praxe na výplatnej páske pridá, sa výrazne znížilo.

Ukážeme na príklade

V súčasnej platovej tabuľke má zamestnanec v 11. platovej triede s 33 rokmi praxe plat 787 EUR.

Podľa nových tabuliek bude tento istý zamestnanec od 1. 1. 2019 v 8. triede s platom 935 EUR. Polepší si tak o 148 EUR.

Financie na rast miezd vláda nevyčlenila

Zamestnávatelia častokrát svojim zamestnancom kompenzovali nízke tabuľkové platy osobným ohodnotením. Keďže vláda v rozpočte peniaze na pokrytie nákladov spojených so zvyšovaním platov nevyčlenila, hrozí, že zamestnávatelia pokryjú svoje zvýšené mzdové výdavky práve znížením osobného ohodnotenia. Váš plat tak môže aj po zvýšení ostať rovnaký. V SPOLU sa snažíme pozmeniť zákon tak, aby k takejto nespravodlivosti nedochádzalo.

Nižšie sa nájdete novú tabuľku pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov platnú od 1. 1. 2019

a osobitnú tabuľku učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov platnú od 1. 1. 2019.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.