Kategórie

Ako neplatiť za naše dane výcvik zločincov a vrátiť dôveru bezpečnostným zložkám

V kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je obvinený aj bývalý policajný vyšetrovateľ a bývalý vojak. Prípady príslušníkov bezpečnostných zložiek prejduvších na stranu zločinu prestávajú byť ojedinelými. Dôvera občanov v bezpečnostné zložky je veľmi nízka a každá správa o ďalšom súčasnom alebo bývalom profesionálovi slovenských bezpečnostných zložiek, ktorý sa dal na cestu zločinu, rúca posledné zvyšky dôvery verejnosti v schopnosť štátu garantovať ich bezpečnosť.

Predseda SPOLU Miroslav Beblavý poukazuje na to, že vláda ani opozícia na tento fakt adekvátne nereagovali a neponúkli riešenia. Polícia má dnes kvôli neriešeniu niektorých káuz a korupcii najnižšiu dôveryhodnosť občanov v histórii. My sme pritom presvedčení, že väčšina ľudí, ktorí v polícii a armáde pracujú, sú poctiví profesionáli. Prvoradou úlohou SPOLU a aj politikov vo všeobecnosti je priniesť riešenia, ktoré by očistili bezpečnostné zbory od politických vplyvov a ľudí, ktorí tam nepatria.”

Podľa generála Pavla Macka občania musia mať absolútnu dôveru k tým, ktorí ju majú garantovať, a ktorých si platia z daní na ochranu svojej bezpečnosti. “Pokiaľ raz za čas zlyhá jeden policajt, vojak, alebo prokurátor, je to zlé, dá sa to však chápať ako zlyhanie jednotlivca. Lenže už celé roky sa príliš často dozvedáme podobné správy. Títo ľudia využívajú nielen vedomosti a špecifické zručnosti získané pri výkone povolania na správnej strane barikády, ale aj živé kontakty s bývalými kolegami, čo je spoločensky mimoriadne nebezpečné,“ vysvetľuje generál Macko.

Zodpovednosť za súčasnú situáciu nesie nielen zlé riadenie, ale politické a biznisové vplyvy, ktoré zapríčiňujú morálny úpadok vo vnútri zborov. “Oblasť obrany a bezpečnosti bola dlhodobo zanedbávaná. Som presvedčený, že sme dospeli do štádia, že zásadná zmena prístupu je nevyhnutná.” Podľa neho je potrebné zastaviť politizáciu a stranícku privatizáciu bezpečnostných zložiek a vrátiť bezpečnosť a obranu do rúk profesionálom. “Rozkaz politika nesmie byť viac ako zákon a pre obsadzovanie funkcií a kariérny postup je treba zaviesť striktný kariérny systém a princípy politicky nezávislej štátnej služby. Na všetkých príslušníkov treba dôsledne uplatňovať jednu sadu pravidiel, štandardov a etických kritérií.” Všetko toto bude možné podľa neho realizovať len vtedy, ak sa princíp rovnosti pred zákonom aj zásada lojálnosti ku svojmu štátu vráti aj na tú najvyššiu, teda politickú úroveň.

Aj podľa plukovníka Diďáka nestačí vymeniť ľudí, ale pre skutočnú zmenu je potrebné do hĺbky Policajný zbor reformovať. „Policajný zbor je v súčasnom stave zle manažovaný, o čom svedčia neprimeranie dlho trvajúce vyšetrovania veľkých káuz, zle využívané zdroje Policajného zboru a neatraktívnosť práce príslušníka Policajného zboru. Nestačí len vymeniť vrcholový manažment, ale je potrebné zmeniť aj systém práce v samotnom Policajnom zbore tak, aby sa stal funkčným, atraktívnym a moderným Policajným zborom 21. storočia.

Vladimír Bilčík poznamenal, že spomínané kauzy Slovensko poškodzujú aj v zahraničí: „Množstvo občanov si neuvedomuje, že vražda novinára alebo únos vietnamského občana nie sú len domáce incidenty. Tieto strašné kauzy a podozrenie zo zapletenia našich bezpečnostných zložiek do nich naši zahraniční partneri citlivo vnímajú a bude to mať pre Slovensko praktické dôsledky. Poškodí nás to reputačne ako aj ekonomicky. Ak chceme, aby mal náš hlas váhu v Európskej únii alebo v NATO, musíme si poriadok urobiť predovšetkým s bezpečnostnými zložkami doma. SPOLU - občianska demokracia už predstavila program pre zahraničnú politiku, kde presne toto odporúčame a dnes, po roku od jeho zverejnenia, máme našliapnuté na vytvorenie komplexného programu v bezpečnostnej oblasti s týmto špičkovým odborným tímom.“

Podľa Miroslava Beblavého “chce SPOLU vrátiť občanom dôveru v ich štát. Predkladáme síce v parlamente zákony na rekonštrukciu štátu, ale okrem zákonov musíme mať ľudí odborne zdatných, skúsených a manažérsky schopných. Som nesmierne rád, že práve SPOLU – občianska demokracia sa v tejto chvíli môže oprieť o najsilnejší tím odborníkov na bezpečnosť. Generál Pavel Macko už začal s vedením našej pracovnej skupiny pre obranu a bezpečnosť a s prácou na programe. Pripomienkovanie programu na reformu Policajného zboru plukovníka Diďáka taktiež prebieha,“ dodal predseda SPOLU.


Comments

Add comment