Akcia Sputnik je veľké fiasko a cenná lekcia, ako veci do budúcnosti nerobiť | SPOLU — občianska demokracia

Akcia Sputnik je veľké fiasko a cenná lekcia, ako veci do budúcnosti nerobiť

K 30. júnu, poslednému možnému termínu na prihlásenie sa k očkovaniu vakcínou Sputnik V, prejavilo záujem iba 15 681 ľudí.

„Akcia Sputnik V je jedno veľké fiasko, za ktoré sú osobne zodpovední Igor Matovič a bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zlyhanie týchto pánov má tri roviny. Prvá je politická a týka toho, že títo páni na vlastnú päsť na Slovensku doviezli a mimo platné procesy presadzovali uvoľnenie vakcíny bez autorizácie Európskej liekovej agentúry. Druhé zlyhanie je ekonomické, keďže zmluva bola pôvodne uzatvorená veľmi nevýhodne pre SR a dodnes nie je úplne jasné, či republike týmto nákupom nevznikla alebo nevznikne finančná škoda. No a tretia rovina zlyhania oboch pánov je, že keď už išli do tohto rizika a vakcínu doviezli, tak ňou neboli schopní začať očkovať a dnes riešime problém jej blížiacej sa expirácie,” hovorí Andrea Letanovská zo SPOLU. “Povedzme si pravdu – ak by páni Matovič a Krajčí dodržiavali pravidlá a zákony, nič z tohto by sa nemuselo stať,“ konštatovala primárka a expertka strany SPOLU na zdravotníctvo Andrea Letanovská.

Záujem o očkovanie vakcínou Sputnik V prejavilo celkovo 15 681 občanov, čo je podľa Letanovskej ďaleko pod očakávania. Dáta hovoria o tom, že na prvú dávku vakcíny Sputnik V čaká ešte 8108 ľudí. Na termín druhej dávky neregistrovanej vakcíny čaká 7573 ľudí.

„Reálny záujem o očkovanie Sputnikom bol rádovo nižší, ako optimisticky deklaroval Igor Matovič.  Upozorňovali sme, že zásadné rozhodnutia treba robiť na základe dát a nie emócií. Dvojnásobne to platí v oblasti ochrany zdravia. Príklad nákupu a použitia vakcíny Sputnik V nám môže do budúcnosti slúžiť ako dobrý príklad, ako veci nerobiť. Najväčším prínosom teda môže byť, že sa z tejto kauzy poučíme do budúcnosti a podobné úlety už nebudeme opakovať,“ dodala Andrea Letanovská.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.