15. výročie nášho vstupu do Severoatlantickej aliancie | SPOLU — občianska demokracia

15. výročie nášho vstupu do Severoatlantickej aliancie

Dnes Slovensko oslavuje významné jubileum – pätnásť rokov sme členom najväčšej organizácie kolektívnej obrany na svete, ktorá nám garantuje bezpečnosť a celistvosť hraníc. Koalícia PS a SPOLU vyjadruje poľutovanie nad tým, že naše členstvo, na ktoré môžeme byť právom hrdí, nie je domácej verejnosti dostatočne pripomínané predstaviteľmi vlády v tento slávnostný deň. Predstavitelia PS a SPOLU zdôraznili prínosy a dôležitosť členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii.

Aj podľa Michala Šimečku je dnes dôvod na oslavy, pretože vďaka členstvu v aliancii máme mier a najsilnejšiu ochranu našej suverenity v celej histórii slovenského národa. „Naši vládni politici toto jubileum oslávili príhovormi v okolitých štátoch, vo Varšave, v Bruseli, ale doma nie. Práve vďaka Severoatlantckej aliancii máme mier, ktorý nie je samozrejmosťou pre krajiny ako Ukrajina či Gruzínsko,“ hovorí jeden z lídrov kandidátky do Európskeho parlamentu Koalície PS a SPOLU.

Podľa ďalšieho z lídrov kandidátky do Európskeho parlamentu Vladimíra Bilčíka naše členstvo v NATO „schvaľuje na papieri väčšina slovenských politikov, ale v skutkoch zlyhávajú. Chcú, aby za nás boli ochotní zomierať francúzski alebo americkí vojaci, ale napospol nie sú ochotní sa k našim spojencom prihlásiť. Ich populizmus a zbabelosť sa prejavuje tak, že k našim spojencom sa v lepšom prípade nepriznávajú, v horšom ich dokonca znevažujú, ako v prípade neochoty pri dohode o oprave vojenských letísk.

Generálporučík vo výslužbe Pavel Macko konštatuje, že plnohodnotné členstvo v aliancii nemôže znamenať len garancie, ale musí znamenať aj záväzky voči spojencom. Zdôraznil tiež potrebu jasnej zahraničnopolitickej orientácie Slovenska.  „Politici ako Andrej Danko s celou svojou stranou rozkladajú našu obranyschopnosť zvnútra, dlhodobo maria schválenie Bezpečnostnej stratégie Slovenska, chodia sa klaňať Putinovým služobníkom a ťahajú Slovensko na východ. Som rád, že môžem byť súčasťou Koalície PS a SPOLU, ktorí chcú túto schizofréniu zastaviť a spraviť zo Slovenska opäť skutočne hrdú a proeurópsku krajinu,“  uzavrel.

hore

Používaním tohto webu súhlasíte so súbormi cookies. Viac o používaní súborov cookie.